Tuesday, October 15, 2013

MAOVÄHENDUSOPERATSIOON! Lembi: "Enne kandsin seda, mis selga mahtus, nüüd seda, mis meeldib!"

2013 suvi
Lembi on intelligentne, hea suuvärgi- ja laia silmaringiga pealinna pliks. Pärit on Lembi Valgamaa metsavahelisest talust, kus me lapsepõlves kilgates mööda lehmakarjamaad lekat mängisime. Pärast lekat ja suplust Pikkjärves kostitas vanaema meid mannapudru, kaneelisaiakeste, pannkookide või mõne muu vanaemaliku maiusega. Proovigu me vaid öelda, et poole taldriku peal kõht täis sai! Pidime alati muidugi mõtlema Aafrikas nälgivatele lastele ning taldriku leivakooruga puhtaks limpsima. Head inimest peabki palju olema; paks laps, ilus laps. Ja nii edasi. 

Lembi on alati olnud ilus laps - istuv töö, aeglane ainevahetus, gaasilised joogid ning geneetika on seda ajapikku vaid süvendanud. Veerevale vankrirattale lükkas hoogu juurde ka aeg-ajalt kuratlikult hästi maitsev Räägupesa burks. 

Kord kodus pliidi alla puid toppides, sattus Lempsile tulematerjaliks pihku paar aastat vana Postimees. Lehes hakkas silma artikkel maovähenduslõikusest. Seks hetkeks võttis võhmale isegi üle tee poodi vantsimine, rääkimata mingisugusestki trennist. Kuigi ta oli juba ammu leppinud, et ekstrasuur rõivasuurus ta riidekapis alati põhiliseks jääb, jäi opi-idee siiski pähe keerlema. Toona kaalunumber tõusnud 130ni. Kehamassiindeksiga 48.

Lembi enne operatsiooni
Nädal aega peas kestnud Ameerika mäed - üles-alla-üles-alla - päädisid kõnega perearstile, kes idee momentselt heaks kiitis. Vajalik saatekiri kirurgi juurde Ida-Tallina Keskhaiglasse taskus, järgnesid vajalikud testid - ultraheli, südamefilm, gastroskoopia ehk mõõganeelamine, hunnik vereproove, kohtumine anestesioloogiga ja bariaatriaõega. Konsultatsioonides päriti põhiliselt kaalu kõikumise kohta ning tehti tarvilikud mõõtmised. Esimesest konsultatsioonist päris operatsioonini kulus kolm kuud ja neli päeva. Tegelikult on arstide juurde pääsemiseks järjekorrad pikad, kuid Lembi valis endale arsti, kellel polnud veel sellist megakuulsust nagu Maili Sairusel või Andruss Unzip'il. Arstitädiks oli noor naisterahvas nimega Airi Oeselg, kes tegi hiiglama head tööd!

Eestis on antud operatsioon levinud vaid mõned aastad, kuid juba on paljud inimesed suutnud oma elus tänu sellele teha Format C ja installida peale uue ning parema Vindooza (mitte 8). Juhul, kui KMI e kehamassiindeks on üle 35 ja on kaasuvad haigused või on KMI üle 40 ja pole haigusi, tasub opi eest haigekassa. Kui KMI jääb alla 40 ning kaasuvad hädad puuduvad, maksab operatsioon kuskil 3500-4000 eurot. Kõikide antud protseduuri läbiviivate haiglate kohta saab informatsiooni www.kergemaks.ee. Lembi manitseb inimesi aga mitte Ida-Virumaale magu vähendama sõitma kuna seal olla mitu patsienti käpard-arsti tõttu kõrvad pea alla pannud. 

Maovähenduslõikus ehk Bypass võttis aega poolteist tundi, kuid haiglas tuli veeta kokku kolm päeva. Tuttu jäädes on magu veel ligi 2 liitri mahutavusega, ärgates saab pigistada kõhtu umbes 100 ml toitu. Lisaks on kõhul viis pisikest auku - justkui oleks UFOd külas käinud ning katseid teinud. Samas kui piisavalt armikreeidega jännata, ei jää neidki näha. Lembi on muidugi laisk, sest arm kaunistab naist. Samuti ei tee talle muret üleliigne nahk - mökerdab ikka "püha vett" e Palmersi trimmivat kehakreemi ning muudkui kahaneb. 

Taastumine operatsioonist võttis aega umbes nädala - juba nädalavahetusel lõi Lemps onu juubelil tantsu. Tordid-salatid-kringlid jäid siiski lauale. Lõikuse järel peab kuu aega igasugu tahkest toidust käbarad eemal hoidma. Vältima peab tõstmist ja suurt füüsilist pingutust. Resti 0,33 l siidripurke võib ühest nurgast teise vinnata, kuid šašlõkipotid tuleb viia järgmise tiiruga. Vastasel juhul võivad haavad lahti rebeneda. Kõhulimagajad peavad mõneks ajaks külje- või seljaga sina peale saama. Samuti võiks juba haiglas Savisaarele kirja kirjutada, et koduteel tänavaaugud üle sillutataks. Mulgud asfaldis võivad kaasa tuua väga põnevaid juhtumeid. 

Kuigi pärast kriitilist taastusperioodi võib süüa-juua mida tahes, on ülimalt soovitatav juhinduda tervislikest toitumisharjumustest. Söögi ja joogi vahele peaks jääma 15 minutit. Kui seda reeglit rikkuda, võib mao väga kiirelt välja venitada. Liiga palju süües on võimalik isegi mao lõhkemine, kuid Lembi arvab, et ülesöömine pärast oppi on üsna võimatu. Liialt süües hakkab lihtsalt paha ja võib tekkida nn dumpingu sündroom - higi jookseb, tekivad külmavärinad, iiveldab ja võimalik on ka oksendamine. 

Lõikusejärgselt võib alustada vesiaeroobikaga, kepikõnniga. Samuti soovitatakse jalgrattasõitu. Lemps väristab naba kõhutantsus. Pärast operatsiooni peaks võtma hulgaliselt vitamiine (D, multi jne), et keha kõik vajalikud ained õiges hulgas kätte saaks. Siiski on isegi koos vitamiinipoistega üsna tavapärane, et mingil hetkel langeb palju juukseid. Lempsil on karvavahetus jäänud talutavuse piiridesse ning ka nahatekstuuris pole mingeid muutuseid. Tavaliselt on esimene piirkond, kust naised kaalu kaotavad ikka rind, kuid ka see on Lembil endiselt volüümikas!

Nüüd, kui operatsioon tehtud, läheb Lembi elu vaid ülesmäge. Suurel või väiksemal kaalukaotusel on alati egotõstev mõju, mis tõukab julgemate otsusteni. Lembi mõtleb pärast elumuutvat protseduuri üha rohkem ensele ning suurem tähelepanu pööramine välimusele, on muutnud teda hulgaliselt enesekindlamaks. Poes pöörab ta suuremat tähelepanu koostisele ning valib meelsamini värsket toitu. Maovähenduslõikuse läbinud naeravad, et koos selle protseduuriga sai ajuopi kauba peale.

Riietevaliku tohutu suurenemise tõttu arvab Lembi, et temast on saanud pisike šopahoolik. Eelnevalt oli Lembil väga raske leida riideeset, mis kenasti istuks ning tihtilugu tuli valida midagi, mis selga mahtus. Nüüd kannab ta kõike, mis meeldib. Siiski pole harvad juhud, kui riidepoe kabiinis leiab ta end selga proovimast asju, mille suurus vastab ta vanale kaalule. Oma uue minaga harjumine võtab veel aega, leiab ta. Tema uue välimusega pole harjunud ka töökaaslased, kursaõed ja tuttavad. Lembi ise arvab, et see on naljakas. Vaimustavad on kaasmaalaste tähelepanekud ning innustused - inimesed, kellega iial sõnagi pole vahetanud, on nüüd usinad komplimente pilduma!

Lembi noorema õe Liinaga
Nagu kõigi operatsioonide puhul, on tähtsaim lähedaste toetus. Kuigi Lembil oli see täiesti olemas, liitus ta foorumiga, kus kõik maovähendusoperatsiooniga kokku puutunud inimesed üksteisele taastumisel toeks on. Samuti leiab sealt palju infot. 

Lembi on kaotanud veidi rohkem kui aastaga poole oma kaalust. Hetkel kaalub ta 68 kilo ning pole oma eluga iial nii rahul olnud. Kuigi KMI kalkulaatori järgi on ta ideaalkaal 57, ei ole ta seda numbrit endale iial eesmärgiks seadnud. Tähtis on see, et inimene tunneks end oma nahas hästi ning oleks õnnelik. Maovähendusoperatsioon oli Lembi sõnul ta elu parim otsus!

HelloKedi

No comments:

Post a Comment

There was an error in this gadget